ایجاد توسعه صنعتی و اقتصادی با تولید طرح آهن اسفنجی آباده طشک
2023-08-28
ایران تولید کننده ۶۴ درصد فولاد غرب آسیا
2023-09-04

تولید و صادرات فولاد ایران چگونه صعودی شد‌؟

به گزارش روزگار معدن، یکی از اولویت‌های دولت مردمی در ۲ سال ابتدایی فعالیت خود، رشد تولید و اشتغال بوده است لذا در حوزه‌های مختلف صنعتی اقداماتی در راستای دستیابی به این هدف انجام داده است. حوزه تولید فولاد از جمله بخش‌های صنعتی است که از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم در آن شاهد موفقیت‌هایی بوده‌ایم.
بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می‌(اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.
ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرده است و این در حالی که ۵ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه ژوئن با کاهش تولید مواجه شده‌اند اما ایران افزایش تولید داشته و علاوه بر ایران کشورهای چین، هند، امریکا و روسیه افزایش تولید داشتند.
بررسی وضعیت تولید فولاد خام در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حاکی از آن است که در کشور در سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ در مجموع ۳۰ میلیون تن فولاد خام در کشور تولید شده است همچنین تولید محصولات فولادی در سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۱۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ در مجموع ۲۲ میلیون تن بوده است.
با توجه به تامین برق صنایع، بررسی آمار تولید و صادرات فولاد در امسال نیز حاکی از آن است که در ۴ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید و صادرات فولاد رشد داشته است.
براساس آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، تولید فولاد در ۴ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸.۲ رشد داشته است، تولید فولاد میانی کشور در این مدت ۱۱ میلیون و ۴۵۹ هزار تن بوده که رشد ۸.۲ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. همچنین در چهار ماهه نخست امسال، در مجموع تولید محصولات فولادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵ درصدی داشته است. مجموع تولید محصولات فولادی در ۴ ماهه نخست امسال ۷ میلیون و ۸۲۲ هزار تن بوده است.
در چهار ماهه ابتدای امسال ۴ میلیون و ۴۹۹ هزار تن محصولات طویل و ۳ میلیون و ۳۲۳ هزار تن محصولات تخت در کشور تولید شده که رشد تولید محصولات طویل ۷.۳ درصد و رشد تولید محصولات تخت ۲.۷ درصد بوده است.تولید میلگرد در چهار ماهه نخست امسال ۳ میلیون و ۶۴۹ هزار تن بوده که افزایش ۵.۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد، تولید تیرآهن نیز با افزایش ۲۸.۶ درصدی به ۵۳۵ هزار تن رسیده است.
میزان تولید ورق گرم کشور در چهار ماهه نخست امسال، ۳ میلیون و ۱۹۳ هزار تن بوده که افزایش ۲.۳ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد، میزان تولید ورق سرد هم یک درصد کاهش و ورق پوشش دار نیز ۱۰.۷ درصد افزایش یافته است.تولیدکنندگان آهن اسفنجی در چهار ماهه امسال ۱۲ میلیون و ۹۵۹ هزار تن از این محصول را تولید کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۵.۶ درصدی را نشان می‌دهد.
 همانطور که اشاره شد صادرات فولاد نیز در ۴ ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است.  در تازه‌ترین گزارش انجمن فولاد ایران، وضعیت صادرات فولاد در ۴ ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد اعلام شد که که براساس این آمار صادرات تیرآهن در ۴ ماهه ابتدایی امسال نسبت به ۴ ماهه ابتدای سال گذشته ۱۰۶.۳ درصد رشد داشته و از ۳۲ هزار تن سال گذشته به ۶۶ هزار تن در امسال افزایش یافته است.همچنین صادرات میلگرد از ۶۷۴ هزار تن در سال ۱۴۰۱ به ۸۰۰ هزار تن در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *