آهن اسفنجی؛ راهی به فولاد سبز
2024-07-02
صنعت فولاد در سال 2024 (روایت اول)
2024-07-02

ایران هفتمین تولید کننده برتر فولاد خام جهان شد

 گزارش «انجمن جهانی فولاد» درباره میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه مه ۲۰۲۴ میلادی (دوازدهم اردیبهشت تا یازدهم خرداد ۱۴۰۳) که ساعتی قبل منتشر شد، حکایت از آن دارد که ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۲۴ از نظر تولید ماهانه در رتبه هفتم برترین فولادسازان جهان قرار گرفت و با تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و با رشد نقطه به نقطه ۲.۱ درصدی و افزایش ۹.۱ درصدی در پنج ماه نخست ۲۰۲۴ نسبت به ۲۰۲۳ به این موفقیت دست یافته است.

همچنین از نظر میزان فولاد خام تولید شده در پنج ماه نخست سال جاری کشورمان با تولید ۱۴ میلیون تن در این بازه، پس از کشورهای آلمان و ترکیه با تولید ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در رتبه نهم تولید کنندگان برتر فولاد جهان قرار گرفت.

«انجمن جهانی فولاد» درباره میزان تولید جهانی فولاد خام در ماه مه ۲۰۲۴ میلادی خاطرنشان کرد: تولید جهانی این محصول راهبردی در این ماه در کل جهان به ۱۶۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است که ۱.۵ درصد نسبت به همین ماه در سال ۲۰۲۳ افزایش داشته است.

این سند که بر اساس اطلاعات گزارش شده ۷۱ کشور تولیدکننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می‌دهد با وجود افزایش تولید در ماه مه سال جاری نسبت به ماه قبل از آن در پنج کشور چین، هند، ترکیه و ایران نسبت به پنج ماه نخست ۲۰۲۳، میزان رشد تولید ماه مه در مورد سایر فولادسازان عمده جهانی منفی بوده است.

بر اساس اطلاعات این گزارش، تولید پنج ماه نخست سال جاری در کشورهای ترکیه، ایران، هند، آلمان و برزیل نسبت به پنج ماه سال گذشته مثبت و در پنج کشور دیگر چین، ژاپن، آمریکا، روسیه و کره جنوبی منفی بوده است.

آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد بیشترین افزایش پنج ماه نخست سال جاری نسبت به همین مدت در سال ۲۰۲۳ مربوط به سه کشور ترکیه، هند و ایران است که به ترتیب رشد ۲۲.۱، ۸.۵ و ۷.۲ درصدی را تجربه کردند و در رتبه‌های بعدی آلمان با ۶.۱ و برزیل با پنج درصد افزایش تولید قرار دارند.

رشد ۱۹.۸ درصدی تولید فولاد خام ترکیه در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به همین مدت در سال گذشته به دنبال رشد ۲۲.۱ درصدی در چهار ماه نخست سال جاری و رشد ۲۸.۴ درصدی در تولید سه ماهنخست سال جاری نسبت به همین مدت‌ها در سال ۲۰۲۳ به دست می‌آید و موجب شده است این کشور رکورددار بیشترین افزایش نقطه به نقطه تولید فولاد خام تا اینجای سال ۲۰۲۴ جهان شود.

تارنمای معتبر «استیل‌اوربیس» نیز چندی پیش اعلام کرد که «کوکایِر چِلیک» فولادساز نام‌آشنای ترکیه‌ای، فولاد «پروژه شهر نِئوم عربستان سعودی» را تأمین می‌کند در حالی که این شهر می‌تواند بازار بسیار نزدیکتری برای محصولات فولاد ایران باشد.

رکورد رشد نقطه به نقطه پنج ماه قبل در ماه ژانویه ۲۰۲۴ توسط ایران شکسته شده بود و کشورمان توانسته بود با رشد ۳۹.۹ درصدی در آن ماه، بیشترین رشد نقطه به نقطه را به نام خود ثبت کند.

تولیدکنندگان برتر فولاد خام در جهان

بر اساس آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد، سه کشور برتر تولید کننده فولاد خام در جهان کماکان چین، هند و ژاپن هستند و چین «مه» سال جاری ۹۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تُن فولاد خام تولید کرد که ۲.۷ درصد نسبت به همین ماه در سال پیش، افزایش داشت.

ماه «مه» سال جاری هند با تولید ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن فولاد خام، رشد نقطه به نقطه ۳.۵ درصدی را تجربه کرد و ژاپن با تولید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام کاهش ۶.۳ درصدی نسبت به «مه» سال گذشته را ثبت کرد.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد خام در ایالات متحده آمریکا برای «مِه» سال جاری، ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تن تخمین زده می‌شود که ۱.۵ درصد از تولید این کشور در همین ماه در سال ۲۰۲۳ کمتر است اما این کشور، کماکان چهارمین فولادساز برتر جهان است.

در گزارش انجمن جهانی فولاد آمده است: در «مِه» ۲۰۲۴، روسیه ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کرد که ۰.۹ درصد کاهش تولید نسبت به همین ماه در سال پیش را نشان می‌دهد و این کشور با این میزان تولید در جایگاه پنجمین کشور تولید کننده فولاد جهان قرار دارد.

طبق این گزارش، در پنجمین ماه سال میلادی جاری، کره جنوبی با تولید پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام و با ۱۰.۹ درصد کاهش نقطه به نقطه در رتبه ششم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفت.

ماه مه سال جاری، ایران برای نخستین بار در سال ۲۰۲۴ از نظر تولید ماهانه در رتبه هفتم برترین فولاد سازان جهان قرار گرفت و با تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن که رشد نقطه به نقطه ۲.۱ درصدی را نشان می‌دهد البته کشورمان از نظر میزان فولاد خام تولید شده در پنج ماهه اول سال جاری با تولید ۱۴ میلیون تن در این بازه، پس از کشورهای آلمان و ترکیه با تولید ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در رتبه نهم تولید کنندگان برتر فولاد جهان قرار دارد و از لحاظ تولید پنج ماهه نیز افزایش ۹.۱ درصدی را در پنج ماهه اول ۲۰۲۴ نسبت به ۲۰۲۳ تجریه کرده است.

بر اساس این گزارش، آلمان و ترکیه هر کدام با تولید سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن و به ترتیب با کاهش ۱.۹ درصدی و افزایش ۱۱.۶ درصدی نسبت به تولید مِه ۲۰۲۳ به ترتیب در رتبه‌های هشتم و نهم تولیدکنندگان برتر فولاد جهان در ماه مه قرار گرفتند.

میزان تولید فولاد خام برزیل نیز با توجه به کاهش ۷.۴ درصدی نقطه به نقطه به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در پنجمین ماه سال جاری رسید و این کشور در رتبه دهم صادرکنندگان فولاد قرار گرفت.

حدود ۶۳ درصد فولاد خام تولید شده در خاورمیانه در ایران تولید می‌شود

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد، در ماه «مِه» سال جاری، کشورهای تولید کننده فولاد در خاورمیانه که شامل ایران، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند، «مِه» سال جاری در مجموع پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۴.۶ درصد افزایش نقطه به نقطه را نشان می‌دهد و بر این اساس و با توجه به تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن فولاد خام در ایران، بیش از ۶۳ درصد فولاد خام تولید شده در خاورمیانه از آن جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس اطلاعات انجمن جهانی فولاد از ابتدای سال میلادی جاری ۲۴ میلیون تن فولاد خام در کشورهای ایران، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی تولید شده که ۷.۷ درصد بیشتر از تولید پنج ماه نخست سال گذشته است.

آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد حکایت از آن دارد که: کشورهای تولید کنند فولاد در آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی، آفریقای جنوبی و تونس هستند، در مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۰.۹ درصد نسبت به ماه مشابه در سال پیش افزایش داشته است و این کشورها از ابتدای سال جاری میلادی در مجموع موفق به تولید ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام شده‌اند.

آنگونه که در آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد آمده، کشورهای حوزه آسیا و اقیانوسیه عضو این انجمن که شامل کشورهای استرالیا، چین، هند، ژاپن، مغولستان، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، ماه «مِه» در مجموع ۱۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۱.۶ درصد نسبت به همین ماه در سال پیش افزایش داشته است.

کشورهای استرالیا، چین تایپه، هند، ژاپن، مغولستان، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایلند و ویتنام در مجموع از ابتدای ۲۰۲۴، موفق به تولید ۵۸۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن فولاد خام شدند.

[ایران در پنجمین ماه میلادی، هفتمین تولید کننده برتر فولاد خام جهان شد]

بر اساس این گزارش، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه «مِه» سال جاری موفق به تولید ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد خام شدند که ۱.۸ درصد افزایش نسبت به «مِه» ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد. این کشورها در پنج ماه نخست سال جاری در مجموع ۵۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند.

سایر کشورهای اروپایی تولید کننده فولاد که عضو اتحادیه اروپا نیستند و شامل کشورهای مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و بریتانیا می‌شوند در این مدت در مجموع سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۶.۲ درصد افزایش نقطه به نقطه نسبت به تولید پنجمین ماه پارسال را نشان می‌دهد.

کشورهای آمریکای شمالی شامل کشورهای کانادا، کوبا، السالوادور، گواتمالا، مکزیک و ایالات متحده آمریکا در مجموع هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۵.۲ درصد از تولید سال قبل آنها در ماه «مِه» کمتر است و این کشورها از ابتدای سال جاری تنها موفق به تولید ۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام شده‌اند که کاهش ۳.۷ درصدی نسبت به تولید پنج ماهه نخست ۲۰۲۳ را نشان می‌دهد.

روسیه و سایر کشورهای مستقل مشترک‌المنافع تولید کننده فولاد شامل بلاروس و قزاقستان به همراه اوکراین در اولین ماه سال جاری در مجموع هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تن فولاد خام تولید کردند که ۳.۵ درصد کاهش تولید نقطه به نقطه را نشان می‌دهد، البته عمده‌ترین تولید کننده فولاد در این منطقه «فدراسیون روسیه» است.

روسیه، اکراین و سایر کشورهای مستقل مشترک‌المنافع تولید کننده فولاد در ژانویه، فوریه، مارس و مِه سال جاری در مجموع ۲۹ میلیون فولاد تولید کردند که ۰.۶ درصد از تولید پنج ماه نخست ۲۰۲۳ آن‌ها کمتر است.

تولید فولاد خام در کشورهای آمریکای جنوبی شامل کشورهای آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادور، پاراگوئه، پرو، اروگوئه و ونزوئلا، «مِه» سال جاری در مجموع به سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید که ۳.۹ درصد نسبت به تولید این کشورهای در آوریل سال گذشته کاهش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *