انجمن جهانی فولاد منتشر کرد: کارنامه 2022 فولاد؛ افت 4.3 درصدی تولیدجهانی، افزایش 8 درصدی تولید ایران/تولید فولاد ایران از 30 میلیون تن عبور کرد/ ایران همچنان در جایگاه دهم تولید فولاد
2023-02-16
ارزش صادرات بخش معدن فارس ۱۲۸ درصد افزایش یافت
2023-02-19

آلودگی پهنه‌های محیط زیست را گردن معدن‌کاری نیندازید!

یک کارشناس معدن گفت: در بسیاری از پهنه‌های محیط زیست آلودگی‌های زیست محیطی به طور طبیعی وجود داشته و نمی‌توان این آلودگی‌ها را ناشی از فعالیت معدنی دانست.

سارا یوسفی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در رابطه با تقابل معدن و محیط زیست اظهار کرد: در بسیاری از پهنه‌های محیط زیست آلودگی‌های زیست محیطی به طور طبیعی وجود داشته و نمی‌توان این آلودگی‌ها را ناشی از فعالیت معدنی دانست. برخی از پهنه‌های تحت حفاظت محیط زیست به درستی انتخاب نشده‌اند.

وی ادامه داد: گاهاً شاهد بوده‌ایم که در برخی از این مناطق حفاظت شده که اتفاقاً آلودگی‌های زیست محیطی نیز در آنجا وجود دارد، فنس‌کشی انجام شده که این فنس‌کشی باعث گیر افتادن گونه‌های حیات وحش در زیستگاهی می‌شود که به طور طبیعی آلودگی زیست محیطی دارد.

این کارشناس معدن با اشاره به مزایده 5 هزار معدن توسط وزارت صمت، گفت: قبل از واگذاری باید بررسی شود که آیا این محدوده‌ها واقعاً این پتانسیل را دارند که معدن‌کار با رعایت تمام الزامات زیست محیطی باید در آنجا معدن‌کاری انجام دهد یا خیر. باید مشخص شود که معادن به چه کسانی واگذار می‌شود چرا که برخی افراد فقط برای اینکه محدوده‌ای به نام آن‌ها ثبت شود، اقدام به شرکت در مزایده می‌کنند. این افراد بدون در نظر گرفتن هیچ الزاماتی محیط زیست را تخریب کرده و ضرر کار آن‌ها بیشتر از منفعت آن است.

یوسفی‌فر بیان کرد: اگر الزاماتی که برای معدن‌کاری در مناطق حفاظت شده، تعیین شده به درستی رعایت شود، می‌توانیم تعامل محیط زیست و معدن را شاهد باشیم چنان چه نمونه‌های این تعامل را در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا هم داریم. در این کشورها هم معدن‌کاری و هم حفاظت از محیط زیست به بهترین شکل انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *